Kellen er begyndt at blive bedre til, at bruge sine spellslinger kræfter, men han er stadig en eftersøgt mand. Tredje bog i serien tryllebinder starter ud med at Kellen, Reichis og Ferius vandrer gennem ørkenen på jagten efter flere obsidian orme inficeret elever, som kommer fra indflydelsesrige familier. Da de har reddet en fanget gennemrejsende fra nogle dusørjagere, opdager Kellen at det er hans barndoms crush Nephenia. Nephenia har vandret i 2 måneder efter Kellen, og hun er også blevet bandlyst fra deres hjemby. Sammen tager de til byen Cazaran, som er byen med nye opfindelser. Der er deres mission at forhindre flere spioner at stjæle hemmelighederne bag den mekaniske fugl.

I bog nummer 3 møder vi endnu en gang helt nye kulturer og personer. Som hver især har helt unikke personligheder, som man kun kan holde af. Vi møder Nephenia igen, som man kender fra bog nummer 1. Hun har ændret sig meget fra den lydlige pige vi kender fra første bog. Hun er nu blevet mere selvstændig og modig. Man finder også ud af hvad der skete derhjemme, mens Kellen har været på flugt. Reichis som er en egernkat løfter bare bogen på et højere niveau. Hans humor og trang til at flå øjnene ud på folk er helt fantastisk. Selvom han gang på gang truer Kellen, så kan man godt mærke hvor meget Reichis faktisk holder af Kellen. Ferius er en argosi vandrer, som endnu engang forvirrer mig. Jeg har virkelig svært ved at placere hende. Jeg aner seriøst ikke hvad hun er for en type. Hver gang jeg har forstået hendes person, så gør hun noget som forvirrer mig igen. Dog får vi en masse nye informationer om Ferius, og man møder også nogle argosier som kendte hende før hun blev argoisi vandrer.

Kellen var 15 år, da vi mødte ham første gang. Han er blevet 17 år i Tryllebinderen. Det er en utrolig udviklet, som man som læser kan følge med i. Han er gået fra at være en naiv lille dreng til, at blive en ansvarsbevidst ung mand. Hver eneste fare og modstand han har mødt har tilføjet ham erfaringer, som han så lære af. Tryllebinderen har en lidt dystre tone end de 2 første boger. De problemer som han møder er mere komplekse og kompliceret.

Som altid er Sebastion De Castell’s bøger fuldt med morsomme bemærkninger og sjove scenarier. Et af de scenarier er Reichis som ridder på en hyæne, det var en helt utrolig god beskreven scene, som også var hylende morsomt. Dog var den første halvdel af bogen noget langtrukken. Man kom dog hurtig videre til det mere spændende efter første halvdel. Sproget var som sagt også velskrevet og letlæseligt. Jeg elsker de tegninger man møder, når et nyt kapitel starter. Det giver et pust fra læsningen. Tegningerne er helt utrolig smukke, og som giver en fornemmelse af hvad kapitlet indebærer. Hvert Kapitel har også en god længde, som man ikke bliver træt af at læse. Jeg fløj igennem bogen og læste den færdig i en stilling.

Jeg elsker den måde som Sebastion De Castell’s udvider Spellslinger universet. Det er virkelig fascinerende, at han tager inspirationen for forskellige kulturer og historiske tidspunkter man kender i forvejen. Det er et univers som er spændende at læse om, og jeg glæder mig til at læse mere om det. Der er planlagt 6 bøger i serien, og der er masser tid til at lære andre steder i universet at kende.

Jeg kan kun anbefale Tryllebinder til alle som elsker humor og fantasy. Kan især anbefale den til fans af Harry Potter og Guardians of Galaxy (minder utrolig meget om filmen/tegneserien). Jeg glæder mig helt utrolig meget til at læse den næste bog i serien.